parallax background

Futbol sahalarının vazgeçilmezi olan kapalı halı sahaların gelin yapım aşımına bakalım

2000

Tamamlanan Projeler


1900

Suni Çim Saha


Kapalı Halı Saha Yapımı

1.BETONARME HATIL YAPILMASI

70cm x 60cm Kesitinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulup, kalıp içerisine Ø14 çaplı iki alt, dört üst demir donatı yerleştirilir ve 25 cm ara ile Ø8 çaplı etriye dönülür. Beton atılmadan önce taşıyıcı makasların konacağı hatıl üzerine 10 mm kalınlığında ankraj sacları konulur. Bu sac plakalar özel cıvatalar ile betona sabitlenir. Ø20mm özel nervürlü demir ile betona sabitlenecektir. BS 25 beton dökülerek kapalı halı sahanın hatılı tamamlanır.

2.MICIR SERİLMESİ VE SIKIŞTIRILMASI

Halı sahanın betonu tamamlandıktan sonra 15 cm yüksekliğinde 4no’lu mıcır halı sahanın alanına makine ile serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Serilip sıkıştırılan mıcır üzerine 10 cm yükseklik sağlayacak şekilde halı sahaya 1no’lu mıcır serilir Halı saha zemini tesviye edilip halı serilme aşamasına getirilir.

Beton içerisine atılmış 10 mm kalınlığındaki bu sac plakalar özel cıvatalı veya 114x3 mm borudan karşılıklı olarak 4 m yüksekliğinde yaptığınız taşıyıcı makaslar içerisine, Ø42x2 mm borular diyagonal olarak monte edilecektir. 4 m yüksekliğindeki taşıyıcı makaslar, hatıl betonun üzerine daha önce hazırlamış olduğunuz 10 mm kalınlığındaki sac plakalara cıvatalı olarak tespit edilecektir.

1) Taşıyıcı makaslar, yatay olarak alttan ortadan ve üstten 3 sıra şeklinde Ø42x2 mm boru ile kaynak ile tespit edilecektir.
2) Konstrüksiyonun uzun kenarına taşıyıcı makasların arasından, ortadan bir sıra, kenarlardan 2 ‘şer sıra rüzgar bağlantısı Ø42x2 mm borudan kaynaklanarak monte edilecektir.
3) Gövde makaslarına, 14 veya 15 metre yükseklikte olacak şekilde radus verilecektir. Karşılıklı 2 sıralı Ø76x3mm borudan gövde makaslarının arasından Ø34x2 mm borular ile çapraz ve diyagonal bağlantılar kaynak ile sabitlenecektir.
4) Gövde makaslar üzerinden 75 cm ara ile Ø34x2 mm borular vasıtası ile kaynakla sabitlenecektir.
5) Halı sahaya giriş kapısı1x2 m olacak şekilde konstrüksiyona ilave edilecektir.
6) Konstrüksiyon istenilen renkte Rabıt Endüstriyel boya ile boyanacaktır.
7) Kale arkası boruları 76 x 3 mm
8) TEL ÇİT ve AĞ İLE KAPLAMA YAPILMASI

Taşıyıcı makaslara, 50×50 mm göz aralığında, 3,5 mm kalınlığında PVC kaplı daldırma galvaniz fens teli ile kaplanır. Kale arkalarına 5 sıra 4 mm yanlara ise 4 sıra 4 mmkalveniz öelik halat uygulanır. Fens telinin üstünden başlanarak, sahanın yan kenarları tüm konstrüksiyonu kaplayacak şekilde 66 numaralı 15×15 cm göz aralıklı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır. Kale arkaları ise çift kat olarak 12×12 cm göz aralığında 144 numaralı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır.


9) AYDINLATMA YAPILMASI

Halı sahanın ortasından geçen yürüyüş alanına(makaslarının)ortasındaki 12 mt yüksekliğindeki alana belli Aralıklarla 16 adet 400W Metal Halide projektörler karşılıklı salgı sollu olarak konstrüksiyona ilave edilir. Aydınlatma sisteminin kablolama işlemleri ile topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları sağlanır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlanıp sistem çalışır hale getirilir. Bütün konsriksiyon malzemeler TSE uygundur

10)HALI TEKNİK FÖY

55 MM HALI OLACAKTIR

BRANDA TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE MONTAJ UYGULAMASI

Firmamızdan talep edilen 50x30 metre kapalı halı saha ile ilgili branda bölümünde kullanılacak malzeme kalitesi ve yapılacak işçilik

Branda 1100 d tex yüksek mukavemetli endüstriyel iplikten dokunmuş kumaş üzerine PVC kaplamalı dış tabiat şartlarına dayanıklı ultra viyole ham maddesi kullanılan özel çektirme ilaçlı malzemedir

Branda montajın da kullanılacak bölüm de 20 numara halka ile emniyet kemeri branda üzerine dikilerek 5 milim bağlama urganı ile çelik üzerine gerdirilmektedir ve 31 numara kapsül ile alt etekler dolama şeklinde 5 milim iple gerdirilmektedir ve yapılacak branda uygulamasına 2 yılda bir bakım yapılmak şartı ile 5 yıl garanti verilmektedir

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

EN:150
YIRTILMA:25/25 KGF
AGIRLIK:630gr /650 gr
KOPMA:200/200 KGF
KOPMA MUKAVEMETİ:%20 BEZ- %100 PES
KAPLAMA:2 YÜZ PVC
SICAKLIK:-30/70