parallax background

Saha yaptırıyıyorsanız Topun çıkmasını
engellemek için file yaptırmanız gerekmektedir.

Basketbol Sahası

Basketbol sahasının yapımında standart ölçüler 15x28 dir.Açık Saha yaptırıyıyorsanız Topun çıkmasını engellemek için file yaptırmanız gerekmektedir.Bunun standartı ise 15x15 göz aralığın da filedir.Kalınlık olarak 1,5-2mm işinizi görecektir. Basketbol sahasının zemin yapımı genellikle akrilik boyadan yapılmaktadır.İsteğe göre epdm(kauçuk) zemin olarak da yapılabilmektedir.

Basketbol sahası yapımı teknik şartnamesi:

Zemin tesviyesi yapılır.

Zemin ıslahı ve sıkıştırılması yapıldıktan sonra saha ahşap/çelik kalıplarının döşenmesi için gerekli olan kazı çalışmaları yapılır. Hatıl beton için yapılan alana donatı/etriye demirleri döşenir ve bağlantıları tamamlanır.

Hatıl için oluşturulmuş kalıpların içeresine C20 –C25 beton atılır. Daha sonra oluşturulan havuz içerisine 20 cm 3 numara mıcır serilerek silindir ile sıkıştırılır işlem sırasında %0,007 eğim verilir. Bu katman üzerine serilen 10 cm mekanik stabilize serilir ve silindir ile sıkıştırılır. Sıkıştırılması tamamlanmış stabilize üzerine Q131 x Q131 Çelik hasır tek kat olarak döşenir.

Beton dökülmek için hazır hale getirilen zemin üzerine 10cm c20-c25 beton atılır ve helikopter perdahı yapılır. Böylece zemin demir işleri için hazır hale getirilir.

Demir işlerine hazır hale geldikten sonra basketbol sahasının flanşları zeminde eşit aralıklarla 3,00m ara ile yerleştirilir. Yerleştirilen flanşlar üzerine ana dikmeler dikilir ve ara kayıtlar atılır ve kaynakları tamamlanır. Kayıtlar atıldıktan sonra örgü teli çekilmez bunun sebebi sonraki aşamalarda atılacak olan asfalt kaplamasıdır. Örgü teli çekilir ise saha bitiş noktalarında sıkıştırmalar yapılamaz bu sebeple asfalt kaplamasından sonra örgü teli çekilmektedir.

Basketbol sahanın projesinde belirtilen şartlara göre 400w veya 140w led projektörlerin bağlantıları yapılır.